Mediafax

Rușii au lansat peste noapte un atac masiv cu drone asupra regiunii Harkov, rănind 21 de persoane și distrugând clădiri rezidențiale și depozite, au declarat joi serviciile de urgență și oficialii ucraineni, potrivit Reuters.

Serviciile de urgență au anunțat pe Telegram că atacurile au declanșat patru incendii în al doilea oraș ca mărime al Ucrainei și au publicat imagini cu pompierii luptându-se cu flăcările în mijlocul unor grămezi de moloz.

Forțele aeriene ucrainene au declarat că au doborât 42 din 86 de drone lansate de Rusia în timpul atacului. Alte 26 de drone nu și-au atins ținta, se arată în comunicatul ucrainenilor.

Guvernatorul Oleh Syniehubov a spus că atacul a afectat mai multe reședințe private, o clădire de apartamente, mașini…

Citește aici tot articolul

Articol publicat pe: www.mediafax.ro
Autor: Petru Mazilu

Sursa:

Toate știrile importante din domeniul imobiliar, construcții, arhitectură și design interior

Imobiliare Știri https://imobiliarestiri.ro/stiri-imobiliare/feed/
Author: radion